Detoks jako wstęp do terapii leczenia uzależnień

Uzależnienie często uważane jest nie tylko za chorobą umysłu, ale także i chorobę duszy. Nie da się bowiem ukryć, że nałóg alkoholowy czy też narkotykowy potrafi sprowadzić swoją ofiarę na samo dno zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym. Niemniej jednak w odniesieniu do leczenia uzależnień, istnieje wiele możliwości, a jedną z nich jest oczywiście pobyt w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Wówczas pacjenci zostają otoczeni odpowiednią opieką oraz wsparciem, a ich droga do wyjścia z nałogu robi się coraz łatwiejsza. Niemniej jednak warto zauważyć, że pomimo wysiłków specjalistów, to w dalszym ciągu od pacjenta wiele zależy. Musi się wykazać motywacją i silną wolą, a także przejść przez najcięższy etap terapii czyli detoks.

Na czym polega detoks?

Detoks alkoholowy czy też detoks narkotykowy to tak naprawdę jeden z najtrudniejszych etapów odwyku. Dlaczego? Otóż to właśnie wtedy organizm pacjenta ma zostać w pełni oczyszczony z każdej substancji toksycznej, która go zatruwała. Co więcej, to nie samo oczyszczenie jest największym problemem, ale to co dzieje się w jego trakcie. Organizm pacjenta przechodzi bowiem przez niezwykle trudną sytuację, w której musi nauczyć się żyć po drastycznym odstawieniu substancji. Pacjent będzie bowiem doświadczał skrajnych emocji, wahań nastroju, a także może przejawiać tendencje do zachowań agresywnych. Co jednak staje się najważniejsze podczas detoksu? Otóż kluczowe jest umiejętne i jednocześnie w pełni profesjonalne wsparcie terapeutów i psychologów. Muszą oni bowiem opanować emocje stopniowo pomagać osobie uzależnionej w jej najcięższej próbie w całym życiu. Następnie, kiedy stany skrajne zostaną już w pełni opanowane, wówczas pacjent jest gotowy na kolejny krok. Jest nim terapia właściwa, na której tak naprawdę leczenie uzależnienia wchodzi w fazę zasadniczą. Pacjent uświadamia sobie problem i decyduje się na podjęcie walki, zaś to czy ją wygra, zależy już od niego.

Gdzie udać się na detoks?

Detoks to nic innego jak odtruwanie organizmu, które zwykle przeprowadza prywatny ośrodek leczenia uzależnień. W ośrodkach publicznych detoks również jest szeroko praktykowany. Warto wiedzieć, że detoks sam w sobie nie jest procesem aż tak skomplikowanym, jakim może się wydawać. Organizm pacjenta jest oczyszczany przy pomocy wlewu dożylnego. Niemniej jednak obecność specjalistów jest wymagana po to, by opanować emocje i roztargnienie po wlewie, które może przybierać najbardziej skrajne postacie. Detoks w ośrodku jest więc procesem bezpiecznym.

Najnowsze wpisy

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *