Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące mojej oferty ślubnej i stylu w jakim pracuję.

Jakie pakiety ślubne oferujesz?
Oferuję jeden pakiet, do którego domówić możecie różne dodatki. Pakiet podstawowy obejmuje moją obecność od przygotowań do zakończenia oczepin, czyli ok. godziny 1.00 w nocy. W tym czasie możemy wybrać się na małą sesję w okolicach sali weselnej. Myślę, że taki pełen fotoreportaż z całego dnia będzie się najlepiej oglądało po wielu latach. Pakiet podstawowy kosztuje 3500 zł. Dodatkowo mogę wykonać sesję plenerową w innym dniu, sesję panieńską, sesję narzeczeńską oraz pulter. Szczegółową ofertę prześlę wam mailem po potwierdzeniu dostępności terminu.

Ile zdjęć otrzymamy i w jakiej formie?
Nigdy nie ograniczam ilości przekazywanych zdjęć. Zawsze obrabiam i oddaję wszystkie fotografie poprawne pod względem technicznym i artystycznym. Ich liczba zależy głównie od charakteru ślubu. Jest to zwykle 400-600 zdjęć.

Każda para otrzymuje fotografie w formie elektronicznej na pendrivie i w galerii www. Najważniejszą częścią pakietu są odbitki. 100 odbitek 15x21 cm umieszczam razem z pendrivem w drewnianym pudełku.

Na wasze życzenie mogę zamówić dowolny produkt dostępny w ofercie KrukBook (fotoksiążka, fotoalbum, album tradycyjny). Posiadam próbnik zawierający wszystkie płótna i wyklejki, który ułatwi stworzenie fotoksiążki odpowiadającej waszym gustom. Przed wysłaniem książki do druku otrzymujecie jej projekt w wersji cyfrowej. Zlecam jej wykonanie dopiero po waszej akceptacji. W przypadku tradycyjnego albumu sami wybieracie odbitki, które do niego wklejam.

Sesja w dniu ślubu czy w innym terminie?
Sesję w dniu ślubu organizujemy w otoczeniu sali weselnej. Wychodzimy na krótki, ok. 20-minutowy spacer. Jego efektem jest ok. 20 gotowych ujęć (oddaję wszystkie udane). Jeśli stawiacie na fotoreportaż, ale chcielibyście mieć także zdjęcia plenerowe "do ramki", jest to rozwiązanie dla was.

Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest sesja w innym terminie. To rozwiązanie daje mnóstwo możliwości i pozwala na spokojne fotografowanie przez znacznie dłuższy czas niż w dniu ślubu. Lokalizacje, w których często wykonuję sesje to m.in. Park Oliwski, plaża w Poddąbiu i Gdyni Orłowie. Możemy jednak wybrać się w dowolne miejsce. Nowe lokalizacje nie są dla mnie problemem, a nawet bardzo je lubię :)
Podczas sesji nie używam żadnych akcesoriów, ani wymyślnych efektów specjalnych. Nie jestem specjalistą od sesji stylizowanych. Lubię sesje spacerowe, czyli takie, podczas których wspólnie spacerujemy i rozmawiamy, a ja dodatkowo robię wam zdjęcia :)

Jak wygląda Twoja praca?
Staram się zbytnio nie ingerować w przebieg wydarzeń. Z racji doświadczenia mogę coś zasugerować i podpowiedzieć, ale generalnie ja dostosowuję się do Was, a nie Wy do mnie. Wkładam w swoją pracę całe serce, dlatego nie chciałbym żeby nasza współpraca przebiegała na zasadzie szef-pracownik. Do tej pory udawało mi się wchodzić w bardzo pozytywne relacje z fotografowanymi parami, ich rodzinami i przyjaciółmi. Towarzyszę Wam podczas jednego z najważniejszych dni w waszym życiu, dlatego swoista „chemia” między nami jest bardzo wskazana. Byłoby super gdybyśmy na ten jeden dzień stali się dobrymi znajomymi.

Jestem skromnym, pogodnym i lubiącym ludzi fotografem. Myślę, że moje całodniowe towarzystwo nie będzie dla was męczące. Robię to co lubię najlepiej jak potrafię i czerpię z tego wielką przyjemność. Często przeglądam archiwalne zdjęcia ślubne. Zdaję sobie wtedy sprawę ilu świetnych ludzi poznałem i ile mam super wspomnień związanych z moją pracą. Nie zamieniłbym jej na żadną inną.

W jakim stylu fotografujesz?
Na styl zdjęć składa się wiele elementów. Oto kilka z nich.

  • Przy zdjęciach z reportażu dążę do uzyskania jak najbardziej naturalnych kolorów. Czasami gra świateł podczas zabawy może ubarwiać zdjęcia, często używam dodatkowej lampy rozświetlającej tło, ale nie obrabiam fotografii reporterskich w stylu filtrów z Instagrama. Na nieco więcej pozwalam sobie przy zdjęciach z sesji. Uważam, że naturalność jest najbardziej uniwersalna i bardziej trwała niż jakiekolwiek chwilowe trendy. Najbardziej lubię naturalne, jasne zdjęcia.
  • Standardowo w reportażach nie umieszczam fotografii czarno-białych. Na wasze życzenie mogę przekazać pakiet najważniejszych ujęć w takiej wersji.
  • W kościele wykonuję tyle ujęć, ile jest to konieczne. Msza Święta to najważniejszy punkt dnia, dlatego staram się nie zakłócać jej zbędną bieganiną.
  • Nie fotografuję w typowy sposób składania życzeń, tzn. nie uwieczniam każdej rodziny/pary akurat w tym momencie. Jeśli jednak takie będzie wasze życzenie, możemy przy okazji życzeń wykonać szybkie, indywidualne ujęcia.
  • Podczas zabawy staram się być blisko "akcji". Często działam narażając na szwank swoje zdrowie i sprzęt. :) Zawsze największą uwagę skupiam na ludziach. Fotografuję oczywiście was, ale także waszych gości - w czasie zabawy, przy stołach i na zewnątrz sali weselnej. W takich sytuacjach powstaje sporo ciekawych portretów reporterskich. Są fotografowie, którzy całą uwagę skupiają na Parze Młodej, pomijając prawie zupełnie gości. Ja działam inaczej. Zdjęcia gości stanowią bardzo dużą część całego reportażu.
  • Jeśli jest taka możliwość zawsze wykonuję pozowane zdjęcia Pary Młodej z każdą rodziną/parą. Być może nie ma w tych fotografiach wielkiego artyzmu, ale za to są świetną pamiątką.
  • Nie rezygnuję ze zdjęć pozowanych wykonywanych podczas zabawy. Są fajnym uzupełnieniem ujęć reporterskich i mają w sobie duży ładunek sentymentalny :)

Czy poddajesz zdjęcia obróbce komputerowej?
Każde zdjęcie obrabiam i retuszuję jeśli jest taka konieczność. Robię to jednak z umiarem, w taki sposób, aby efekt końcowy był jak najbardziej naturalny. Nie poddaję fotografii nadmiernej obróbce kolorystycznej, nie stosuję filtrów a'la Instagram. Nie lubię plastikowych obrazków, wolę miłe dla oka, naturalne kadry.
Wiem, że tak jak wszędzie i w fotografii ślubnej obowiązują pewne mody. Nie podążam za nimi. Staram się tworzyć pamiątkę, którą będziecie oglądać z uśmiechem nawet po wielu latach, kiedy dzisiejsze mody dawno przeminą.

Galeria internetowa?
Każda para otrzymuje link do prywatnej galerii internetowej zawierającej wybrane przez Was lub wszystkie zdjęcia. Dostęp do galerii chroniony jest hasłem. Na stronie z galerią umieszczam link do zdjęć spakowanych w archiwum zip. Dzięki temu goście mogą pobrać całość materiału i we własnym zakresie wykonać odbitki 10x15 lub 15x21 cm.
Podczas wesela każda rodzina/para otrzymuje ode mnie wizytówkę z adresem, pod którym dostępne będą zdjęcia oraz hasłem, które będzie potrzebne do logowania. Dzięki temu nie będziecie musieli rozsyłać tych danych każdej rodzinie/parze z osobna. Galeria staje się widoczna dla gości po jej zatwierdzeniu przez Was.

Jak wygląda nasza współpraca po ślubie?
Gotowe zdjęcia pobieracie z mojego serwera lub oglądacie w galerii internetowej. Po zatwierdzeniu galerii udostępniamy ją gościom. Jeśli wybieracie fotoksiążkę, biorę się za tworzenie jej projektu. Przed zleceniem druku musicie go zaakceptować. Możecie także poprosić o jego modyfikację. Dopiero po przejściu takiej procedury otrzymujecie gotowy zestaw (pendrive, odbitki, fotoksiążkę). Mogę przekazać Wam wszystko osobiście lub przesłać w dowolne miejsce.

Jak długo będziemy czekać na zdjęcia?
Na gotowe zdjęcia będziecie musieli poczekać zazwyczaj ok. 30 dni. Oczekiwanie na fotoksiążkę i album może potrwać do ok. 15 dni roboczych. W "wysokim" sezonie terminy te mogę się wydłużyć.

Czy archiwizujesz zdjęcia?
Tak. Zdjęcia w takiej formie jakiej je otrzymujecie zostają na moich dyskach.

Z jak dużym wyprzedzeniem należy rezerwować termin?
Większość par rezerwuje terminy z ponad rocznym wyprzedzeniem. Najbardziej oblegane daty (np. długie weekendy, święta) często znacznie wcześniej. Czasami od rezerwacji do ślubu mijają dwa lata, ale zdarza się, że dwa miesiące. Zawsze warto zapytać o dostępność terminu, nawet kiedy do ślubu zostało niewiele czasu.

Gdzie mieszkasz? Gdzie fotografujesz? Ile wynoszą koszty dojazdu?
Mieszkam w Bytowie w województwie pomorskim, 100 km na południe od Trójmiasta. Śluby fotografuję głównie w północnej Polsce, ale z chęcią odwiedzam bardziej odległe lokalizacje. Dojazd na terenie województwa pomorskiego, Bydgoszczy, Torunia i okolic jest darmowy. Za sprawą mojej żony zakochałem się w tych dwóch miastach, także z przyjemnością przyjmę zaproszenia od par planujących ślub w Bydgoszczy i Toruniu. Przy większych dystansach/pakietach koszty dojazdu ustalamy indywidualnie.

Mieszkamy daleko od Bytowa i przed ślubem nie możemy spotkać się  z Tobą osobiście. Czy to jest jakiś problem?
To żaden problem. Wszystkie formalności, zarówno przed ślubem, jak i po nim, możemy załatwić przez internet (poczta, Facebook, Skype), telefonicznie lub za pośrednictwem tradycyjnej poczty.

Czy posiadasz uprawnienia do fotografowania uroczystości kościelnych?
Tak, posiadam odpowiednie uprawnienia wydane przez Kurię Biskupią.

Jakiego sprzętu używasz?
Używam pełnoklatkowych lustrzanek firmy Canon.