Pytania i odpowiedzi ślubne

Poniżej przedstawiam najważniejsze informacje dotyczące stylu mojej pracy. Po zapoznaniu się z nimi będziecie wiedzieli czego możecie spodziewać się po naszej współpracy. Starałem się wyjaśnić wszystko konkretnie i przejrzyście. Mam nadzieję, że informacje te będą pomocne w podjęciu decyzji o skontaktowaniu się ze mną.

Jakie pakiety ślubne oferujesz?
Oferuję jeden pakiet, do którego domówić możecie różne dodatki. Pakiet podstawowy obejmuje moją obecność od przygotowań do zakończenia oczepin, czyli ok. godziny 1.00 w nocy. W tym czasie możemy wybrać się na małą sesję w okolicach sali weselnej. Myślę, że taki pełen fotoreportaż z całego dnia będzie się najlepiej oglądało po wielu latach. Pakiet podstawowy kosztuje 3000 zł. Dodatkowo mogę wykonać sesję plenerową w innym dniu, sesję panieńską, sesję narzeczeńską oraz pulter. Szczegółową ofertę prześlę mailem po potwierdzeniu dostępności terminu. Zapraszam do kontaktu.

Sesja w dniu ślubu czy w innym terminie?
Sesję w dniu ślubu organizujemy w otoczeniu sali weselnej. Wychodzimy na krótki, maksymalnie 20-30 minut luźny spacer. Jego efektem jest kilkanaście gotowych ujęć. Jeśli stawiacie na fotoreportaż, ale chcielibyście mieć także jakieś pamiątkowe kadry, takie do ramki, jest to rozwiązanie dla Was.

Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest sesja w innym terminie. To rozwiązanie daje mnóstwo możliwości i pozwala na spokojne fotografowanie przez znacznie dłuższy czas niż w dniu ślubu. Lokalizacje, w których często wykonuję sesje to m.in. Park Oliwski, plaża w Poddąbiu i Gdyni Orłowie. Możemy jednak wybrać się w dowolne miejsce. Nowe lokalizacje nie są dla mnie problemem, a nawet bardzo je lubię :)
Podczas sesji nie używam żadnych akcesoriów, ani wymyślnych efektów specjalnych. Tę kwestię pozostawiam Parze Młodej. Nie jestem specjalistą od sesji stylizowanych. Lubię sesje spacerowe, czyli takie, podczas których wspólnie spacerujemy, a ja dodatkowo robię zdjęcia :)

Jak wygląda Twoja praca w dniu ślubu?
Staram się zbytnio nie ingerować w przebieg wydarzeń. Z racji doświadczenia mogę coś zasugerować i podpowiedzieć, ale generalnie ja dostosowuję się do Was, a nie Wy do mnie. Nie chciałbym żeby nasza współpraca przebiegała na zasadzie szef-pracownik. Do tej pory udawało mi się wchodzić w bardzo pozytywne relacje z fotografowanymi parami, ich rodzinami i przyjaciółmi. Towarzyszę Wam przez cały najważniejszy dzień w Waszym życiu, dlatego swoista „chemia” między nami jest po prostu niezbędna. Byłoby super gdybyśmy na ten jeden dzień stali się po prostu dobrymi znajomymi.

Jestem skromnym, pogodnym i lubiącym ludzi fotografem. Myślę, że moje całodniowe towarzystwo nie będzie dla Was męczące. Nie buduję wokół siebie otoczki artyzmu. Po prostu robię swoje najlepiej jak potrafię i czerpię z tego wielką przyjemność.

W jakim stylu fotografujesz?
Na styl i wygląd fotografii składa się wiele elementów. Zmieniały się one i kształtowały odkąd zacząłem fotografować. Jak każdy fotograf próbowałem różnych stylizacji. Pewne ujęcia i style obróbki wolę bardziej niż inne.
Co robię, czego nie?

  • Przy zdjęciach z reportażu dążę do uzyskania jak najbardziej naturalnych kolorów. Czasami gra świateł podczas zabawy może ubarwiać zdjęcia, często używam dodatkowej lampy rozświetlającej tło, ale nie obrabiam fotografii reporterskich w stylu filtrów z Instagrama. Na nieco więcej pozwalam sobie przy zdjęciach z sesji. Uważam, że naturalność jest najbardziej uniwersalna i bardziej trwała niż jakiekolwiek chwilowe trendy. Dlatego najbardziej lubię naturalne, jasne zdjęcia.
  • W moich reportażach nie znajdziecie fotografii czarno-białych. Wg mnie nie najlepiej wygląda fotoreportaż ze zdecydowaną przewagą zdjęć kolorowych i kilkoma czarno-białymi. Być może kiedyś zgłosi się do mnie para chcąca otrzymać cały materiał w wersji czarno-białej. Zapraszam! Na Wasze życzenie mogę przekazać pakiet najważniejszych ujęć w wersji czarno-białej. Nie ma to wpływu na cenę, ale standardowo tego nie robię.
  • W kościele lub USC wykonuję tyle ujęć, ile jest konieczne. Staram się nie zakłócać uroczystości. 
  • Nie fotografuję w typowy sposób składania życzeń, tzn. nie uwieczniam każdej rodziny/pary akurat w tym momencie. Wolę utrwalić uśmiechnięte portrety. Jeśli jednak takie będzie Wasze życzenie, możemy przy okazji życzeń wykonać szybkie, indywidualne ujęcia pozowane.
  • Podczas zabawy staram się być blisko "akcji". Często działam narażając na szwank swoje zdrowie i sprzęt. :) Zawsze największą uwagę skupiam na ludziach. Fotografuję oczywiście Was, ale także Waszych gości - w czasie zabawy, przy stołach i na zewnątrz sali weselnej. W takich sytuacjach powstaje mnóstwo ciekawych portretów reporterskich. Są fotografowie, którzy całą uwagę skupiają na Parze Młodej, pomijając prawie zupełnie gości. Ja działam inaczej. Zdjęcia gości stanowią bardzo dużą część całego reportażu.
  • Podczas większości wesel wspólnie z parą młodą bawi się ok. 80-120 gości. Z tego względu nie mogę zagwarantować sfotografowania każdej osoby.
  • Jeśli jest taka możliwość zawsze wykonuję pozowane zdjęcia Pary Młodej z każdą rodziną/parą. Być może nie ma w tych fotografiach wielkiego artyzmu, ale za to są świetną pamiątką.
  • Nie rezygnuję ze zdjęć pozowanych wykonywanych podczas zabawy. Staram się łączyć je z kadrami reporterskimi w taki sposób, aby stworzyły fajną pamiątkę.

Ile zdjęć otrzymamy i w jakiej formie?
Nie ograniczam ilości przekazywanych Wam zdjęć. Zawsze obrabiam i oddaję wszystkie fotografie poprawne pod względem technicznym i artystycznym. Ich liczba zależy głównie od charakteru Waszego ślubu. Jest to zwykle 400-600 zdjęć.

Fotografie otrzymujecie w formie odbitek 15x21 cm (100 sztuk). Wersje elektroniczne przekazuję na drewnianym pendrivie oraz w postaci prywatnej galerii internetowej. Pendrive i odbitki umieszczone są w stylowym drewnianym pudełku.

Dodatkowo mogę zamówić dowolny produkt dostępny w ofercie KrukBook. Drukarnia ta oferuje wysokiej jakości fotoksiążki (miękkie kartki), fotoalbumy (sztywne karty) i tradycyjne albumy. Posiadam próbnik zawierający wszystkie papiery, wyklejki oraz płótna, który ułatwi stworzenie fotoksiążki odpowiadającej Waszym gustom. Przed wysłaniem książki do druku otrzymujecie jej projekt w wersji cyfrowej. Zlecam jej wykonanie dopiero po Waszej akceptacji.

Czy poddajesz zdjęcia obróbce komputerowej?
Każde zdjęcie obrabiam i retuszuję jeśli jest taka konieczność. Robię to jednak w taki sposób, aby efekt końcowy był jak najbardziej naturalny. Nie poddaję fotografii nadmiernej obróbce kolorystycznej, nie stosuję filtrów a'la Instagram. Nie lubię plastikowych obrazków, wolę miłe dla oka, naturalne kadry. :)
Wiem, że tak jak wszędzie i w fotografii ślubnej obowiązują pewne mody. Nie podążam za nimi. Po prostu lubię naturalne zdjęcia. Staram się tworzyć pamiątkę, którą będziecie oglądać z uśmiechem nawet po wielu latach, kiedy dzisiejsze mody dawno przeminą

Po co nam galeria internetowa?
Każda para otrzymuje link do własnej galerii internetowej zawierającej wybrane przez Was lub wszystkie zdjęcia. Dostęp do galerii chroniony jest hasłem. Na stronie z galerią umieszczam link do zdjęć spakowanych w archiwum zip. Dzięki temu goście mogą pobrać całość materiału i we własnym zakresie wykonać odbitki 10x15 lub 15x21 cm.
Podczas wesela każda rodzina/para otrzymuje ode mnie wizytówkę z adresem, pod którym dostępne będą zdjęcia oraz hasłem, które będzie potrzebne do logowania. Dzięki temu nie będziecie musieli rozsyłać tych danych każdej rodzinie/parze z osobna. Galeria staje się widoczna dla gości po jej zatwierdzeniu przez Was.

Jak wygląda nasza współpraca po ślubie?
Gotowe zdjęcia pobieracie z mojego serwera lub oglądacie w prywatnej galerii internetowej. Możecie poprosić o usunięcie fotografii, które Wam się nie podobają lub poprawienie obróbki/retuszu. Po zatwierdzeniu galerii udostępniamy ją gościom. Jeśli zamawiacie fotoksiążkę, biorę się za tworzenie jej projektu. Przed zleceniem druku musicie go zaakceptować. Możecie także poprosić o jego modyfikację. Dopiero po przejściu takiej procedury otrzymujecie gotowy zestaw (pendrive, odbitki, fotoksiążkę). Mogę przekazać Wam wszystko osobiście lub przesłać w dowolne miejsce.

Jak długo będziemy czekać na zdjęcia?
Galerię internetową otrzymujecie w ciągu ok. 21 dni od daty ślubu. Odbitki i pendrive gotowe są maksymalnie po 30 dniach. Oczekiwanie na fotoksiążkę może potrwać do ok. 14 dni od jej zatwierdzenia przez Was. W "wysokim" sezonie terminy te mogę się nieco wydłużyć.

Czy archiwizujesz zdjęcia?
Tak. Zdjęcia w takiej formie jakiej je otrzymujecie zostają na moich dyskach.

Z jak dużym wyprzedzeniem należy rezerwować termin?
Większość par rezerwuje terminy z ponad rocznym wyprzedzeniem. Najbardziej oblegane daty (np. długie weekendy, święta) często znacznie wcześniej. Czasami od rezerwacji do ślubu mijają dwa lata, ale zdarza się, że dwa miesiące. Zawsze warto zapytać o dostępność terminu, nawet kiedy do ślubu zostało niewiele czasu.

Gdzie mieszkasz? Gdzie fotografujesz? Ile wynoszą koszty dojazdu?
Mieszkam w Bytowie w województwie pomorskim, 100 km na południe od Trójmiasta. Śluby fotografuję głównie w północnej Polsce, ale z chęcią odwiedzam bardziej odległe lokalizacje. Dojazd na terenie województwa pomorskiego, Bydgoszczy, Torunia i okolic jest darmowy. Za sprawą mojej żony zakochałem się w tych dwóch miastach, także z przyjemnością przyjmę zaproszenia od par planujących ślub w Bydgoszczy i Toruniu. Przy większych dystansach/pakietach koszty dojazdu ustalamy indywidualnie.

Mieszkamy daleko od Bytowa i przed ślubem nie możemy spotkać się  z Tobą osobiście. Czy to jest jakiś problem?
Absolutnie nie. Taka sytuacja zdarza się bardzo często. Wszystkie formalności, zarówno przed ślubem, jak i po nim, możemy załatwić przez internet (poczta, Facebook, Skype), telefonicznie i za pośrednictwem tradycyjnej poczty.

Czy posiadasz uprawnienia do fotografowania uroczystości kościelnych?
Tak, posiadam odpowiednie uprawnienia wydane przez Kurię Biskupią.

Jakiego sprzętu używasz?
Używam pełnoklatkowych lustrzanek firmy Canon.