W kościele p.w. św. Katarzyny w Bytowie odbyła się celebracja Mszy Świętej żałobnej tzw. „Requiem” za wszystkich wiernych zmarłych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Było to wydarzenie niecodzienne, które pokazało wszystkim wiernym tradycyjną formę liturgii, dla której charakterystyczne są: język łaciński, chorał gregoriański oraz bogactwo symboli i gestów temu rytowi towarzyszące. Dzięki pomocy muzyków z Trójmiasta na czele z panem organistą Tomaszem Leszczyńskim, a także asystą liturgiczną, celebracja ta zyskała godną siebie oprawę. Bezpośrednio po Mszy Świętej odbyła się tzw. absolucja – czyli modlitwy za wszystkich wiernych zmarłych, przy ustawionej w nawie głównej, pustej trumnie otoczonej zapalonymi świecami. Celebransem Mszy świętej był Ks. Adam Ryński – wikariusz tejże parafii.

Cieszę się, że miałem możliwość sfotografowania tego wyjątkowego wydarzenia. Tym bardziej, że ostatni raz taka Msza była celebrowana w naszym kościele ponad 50 lat temu.

Zapraszam do obejrzenia fotokastu, czyli zdjęć połączonych z dźwiękiem nagranym podczas Mszy. Zachęcam do przełączenia odtwarzacza na pełny ekran.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.