W kościele p.w. św. Katarzyny w Bytowie odbyła się celebracja Mszy Świętej żałobnej tzw. „Requiem” za wszystkich wiernych zmarłych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Było to wydarzenie niecodzienne, które pokazało wszystkim wiernym tradycyjną formę liturgii, dla której charakterystyczne są: język łaciński, chorał gregoriański oraz bogactwo symboli i gestów temu rytowi towarzyszące. Dzięki pomocy muzyków z Trójmiasta na czele z panem organistą Tomaszem Leszczyńskim, a także asystą liturgiczną, celebracja ta zyskała godną siebie oprawę. Bezpośrednio po Mszy Świętej odbyła się tzw. absolucja – czyli modlitwy za wszystkich wiernych zmarłych, przy ustawionej w nawie głównej, pustej trumnie otoczonej zapalonymi świecami. Celebransem Mszy świętej był Ks. Adam Ryński – wikariusz tejże parafii.

Cieszę się, że miałem możliwość sfotografowania tego wyjątkowego wydarzenia. Tym bardziej, że ostatni raz taka Msza była celebrowana w naszym kościele ponad 50 lat temu.

Zapraszam do obejrzenia fotokastu, czyli zdjęć połączonych z dźwiękiem nagranym podczas Mszy. Zachęcam do przełączenia odtwarzacza na pełny ekran.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.